Results

Third Round

Dunfermline Athletic 2-1 Clyde
Fort William 3-2 Bonnyrigg Rose Athletic
Arniston Rangers 2-1 Airdrieonians
Penicuik Athletic 3-0 Montrose
Gretna 2008 2-1 Queen of the South
Arbroath 1-2 Rothes
Peterhead 1-6 Lossiemouth
Queen’s Park 1-0 Partrick Thistle
Falkirk 0-0 Dumbarton
Stranraer 1-1 Forfar Athletic
Stirling Albion 1-2 Edinburgh University
Cove Rangers 2-1 Edinburgh City
Cowdenbeath 2-0 Alloa Athletic
Raith Rovers 0-2 Buckie Thistle
Elgin City 2-1 East Fife
Brora Rangers 2-1 Greenock Morton
Dumbarton 3-1 Falkirk
Forfar Athletic 1-0 Stranraer

Second Round

Penicuik Athletic 3-1 The Spartans
Lossiemouth 2-1 Easthouses Lily MW
Deveronvale 1-3 Bonnyrigg Rose Athletic
Stenhousemuir 0-1 Cowdenbeath
Rothes 3-2 Keith
Annan Athletic 1-2 Edinburgh City
Buckie Thistle 3-0 Kelty Hearts
Arniston Rangers 3-1 Berwick Rangers
Stirling University 1-2 Stirling Albion
Cove Rangers 1-0 Nairn County
Albion Rovers 0-2 Queen’s Park
East Stirlingshire 0-2 Gretna 2008
Clachnacuddin 1-2 Elgin City
Brechin City 1-2 Brora Rangers
Fort William 6-1 Fraserburgh
Edinburgh University 1-0 Strathspey Thistle

First Round

Nairn County 1-0 Wick Academy
Caledonian Braves 0-1 Rothes
Easthouses Lily MW 2-0 East Kilbride
Inverurie Loco Works 0-2 Fort William
Stirling University 2-1 Dundonald Bluebell
Buckie Thistle 6-0 Formartine United
Deveronvale 2-1 Dalbeattie Star
Bo’ness United 2-3 Arniston Rangers
Cumbernauld Colts 0-1 Strathspey Thistle
Broxburn Athletic 0-4 The Spartans
Civil Service Strollers 1-1 Lossiemouth
BSC Glasgow 1-2 Edinburgh University
Penicuik Athletic 3-0 Turriff United
Clachnacuddin 2-2 Vale of Leithen
Gala Fairydean Rovers 1-3 Fraserburgh
Berwick Rangers 3-1 Musselburgh Athletic
Gretna 2008 2-0 Forres Mechanics
Keith 3-1 Huntly
Lossiemouth 4-1 Civil Service Strollers
Vale of Leithen 0-2 Clachnacuddin

 

Preliminary Round Two

Dundonald Bluebell 3-2 Carnoustie Panmure
Arniston Rangers 3-1 Kilwinning Rangers
Bo’ness United 1-0 Threave Rovers
Easthouses Lily MW 3-1 Tynecastle
Penicuik Athletic 4-1 Whitehill Welfare
Musselburgh Athletic 4-3 Linlithgow Rose
Broxburn Athletic 2-1 St Cuthbert Wanderers

Preliminary Round One

Coldstream 1-2 Dundonald Bluebell
Blackburn United 2-3 Arniston Rangers
Newton Stewart 1-3 Bo’ness United
Lochee United 0-1 Kilwinning Rangers
Glenrothes 1-3 Whitehill Welfare
Girvan 0-3 Linlithgow Rose
Carnoustie Panmure 2-1 Haddington Athletic
Colville Park 1-4 St Cuthbert Wanderers
Montrose Roselea 1-5 Musselburgh Athletic
Tynecastle 3-1 Glasgow University
Easthouses Lily MW 2-1 Preston Athletic
Banks O’ Dee 1-2 Penicuik Athletic
Broxburn Athletic 1-0 Dunbar United